ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΚΑΙ 2ο ΕΠΑΛ ΞΑΝΘΗΣ

Οι μαθητές και μαθήτριες της Γ τάξης του Γυμνασίου Ν. Ολβίου επισκέφτηκαν την Τρίτη 2/5/2023 το Πρότυπο και το 2ο ΕΠΑΛ Ξάνθης. Η συγκεκριμένη διδακτική επίσκεψη ήταν μια δράση του μαθήματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» και της θεματικής «Επιχειρηματικότητα-Αγωγή Σταδιοδρομίας – Γνωριμία με τα επαγγέλματα» και εντάσσεται στο πλαίσιο της Αυτοαξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας και του Άξονα «Σχέσεις μαθητών». Οι μαθητές /τριες ενημερώθηκαν για τη φοίτηση, τα αναλυτικά προγράμματα και τις πανελλήνιες εξετάσεις, ξεναγήθηκαν στους χώρους των εργαστηρίων και κατατοπίστηκαν στις προσφερόμενες ειδικότητες και στον θεσμό της Μαθητείας. Πέρα από τον ενημερωτικό χαρακτήρα της διδακτικής επίσκεψης, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να ενισχύσουν τους μεταξύ τους δεσμούς και να συνειδητοποιήσουν ότι μοιράζονται κοινές ανησυχίες και προβληματισμούς για τις επιλογές τους , αλλά και κοινές ελπίδες και όνειρα για συνέχιση των σπουδών τους και επαγγελματική αποκατάσταση.