Επιμορφωτική δράση “Aνάπτυξη καλών πρακτικών και νέου πλαισίου βέλτιστης λειτουργίας του ηλεκτρονικού εξοπλισμού της σχολικής μονάδας”

Υλοποιήθηκε (26/04/2023) με επιτυχία η επιμορφωτική δράση δίαρκειας 2 ωρών με τίτλο “Aνάπτυξη καλών πρακτικών και νέου πλαισίου βέλτιστης λειτουργίας του ηλεκτρονικού εξοπλισμού της σχολικής μονάδας”, στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης για την αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας, από τους κυρίους Τουμπέλη Παναγιώτη και Παύλου Αναστάσιο.

Κατά τη διάρκεια της δράσης δημιουργήθηκε εκπαιδευτικός οδηγός προσαρμοσμένος στις ανάγκες των εκπαιδευτικών.  Επίσης, δημιουργήθηκε ερωτηματολόγιο που επιδόθηκε στους εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας για την αξιολόγηση της δράσης και την εξαγωγή συμπερασμάτων ως προς την επιτυχία, τη χρησιμότητα και τη διερεύνηση προτάσεων για πιθανές νέες δράσεις την επόμενη σχολική χρονιά.

Δράση για την ενδοσχολική βία στα πλαίσια της αυτοαξιολόγησης σχολικής μονάδας

Την Τρίτη, 28/3/2023, στο πλαίσιο της Αυτοαξιολόγησης  Σχολικής  Μονάδας και του Άξονα: «Σχέσεις μεταξύ μαθητών- μαθητριών», πραγματοποιήθηκε για τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας δράση ενημερωτικού και βιωματικού χαρακτήρα με θέμα την ενδοσχολική βία και τον σχολικό εκφοβισμό.

Η εκπαιδεύτρια, κ. Δανάη Τσιλιγγίρη, και η κοινωνική ανθρωπολόγος, κ. Δράκου Ελένη, του Κέντρου Πρόληψης των εξαρτήσεων και αγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας  «ΕΚΦΡΑΣΗ», ευαισθητοποίησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες με προβολές video, τους ενημέρωσαν για τα είδη της ενδοσχολικής βίας,  φώτισαν τον ρόλο και τη στάση των εμπλεκόμενων μερών (θύτης, θύμα, παρατηρητές) και πρότειναν στρατηγικές πρόληψης και αντιμετώπισης περιστατικών ενδοσχολικής βίας. Στη συνέχεια, ακολούθησε ελεύθερος διάλογος και οι μαθητές μοιράστηκαν τις εμπειρίες και τις σκέψεις τους. Η δράση έκλεισε με προβολή  σεναρίων ενδοσχολικής βίας και με τους μαθητές ,υιοθετώντας  τον ρόλο του παρατηρητή ή του θύματος, να  επιλέγουν τις  σωστές στάσεις και  ενέργειες ώστε να αντιμετωπιστούν τα περιστατικά βίας  με τον ασφαλέστερο και αποτελεσματικότερο τρόπο.

Ευχαριστούμε θερμά το Κέντρο Πρόληψης για την άμεση ανταπόκριση και την άψογη συνεργασία και ιδιαιτέρως και τις κ.  Δανάη Τσιλιγγίρη και  Ελένη Δράκου για την έγκυρη και αποτελεσματική παρέμβασή τους στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας