ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 25Η ΜΑΡΤΙΟΥ

Την Παρασκευή, 22/32024, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση με αφορμή την 203η επέτειο από την έναρξη της Επανάστασης του 1821.
Μαθητές και μαθήτριές μάς παρουσίασαν το χρονικό της επανάστασης μέσα από τα κυριότερα ιστορικά γεγονότα, λογοτεχνικά και ποιητικά κείμενα, έργα τέχνης και αποσπάσματα ιστορικού ντοκιμαντέρ. Η παρουσίαση διανθίστηκε με τραγούδια και παραδοσιακούς χορούς.
Υπεύθυνοι καθηγητές
Παππά Δήμητρα
Παπαϊορδάνου Ελένη

Επιμόρφωση από ΚΕΔΑΣΥ

Την Πέμπτη 7/3/2024 πραγματοποιήθηκε από εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής του ΚΕΔΑΣΥ ΞΑΝΘΗΣ, ενδοσχολική επιμόρφωση των καθηγητών του σχολείου μας προκειμένου να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους στην ανίχνευση μαθησιακών δυσκολιών και τη διαχείρισή τους μέσα στην σχολική τάξη. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ήταν η παρουσίαση της κ .Όλγας Αλευρά, φιλολόγου ΠΕ02 ΕΑΕ, και του κ. Δημήτρη Πολυχρόνη, μαθηματικού ΠΕ03 ΕΑΕ, στη διευκρίνιση των Ειδικών Μαθησιακών Δυσκολιών (ΕΜΔ) των μαθητών. Αναφέρθηκαν αναλυτικά στις κατηγορίες των ΕΜΔ δίνοντας έμφαση στη δυσλεξία και στη δυσαριθμησία που είναι και οι συχνότερες δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι μαθητές. Δηλαδή προβλήματα στην ανάγνωση, γραφή κι ορθογραφία στη γλώσσα, όπως επίσης προβλήματα στην κατανόηση, μάθηση κι εφαρμογή σχολικών μαθηματικών.
Πέρα από τον εντοπισμό των δυσκολιών αυτών, προκειμένου να έχουν οι μαθητές ένα καλύτερο υποστηρικτικό πλαίσιο μέσα στην τάξη, αναπτύχθηκαν οι παρακάτω στρατηγικές αντιμετώπισης: κατευθυνόμενη ανάγνωση κειμένων, μέθοδος απλοποίησης κειμένου “κείμενο για όλους” για τη Γλώσσα, Λογοτεχνία και Ιστορία και ομαδοσυνεργατική δραστηριότητα, εναλλαγή κατάλληλων ερεθισμάτων και μέσων, αξιοποίηση ψηφιακών εργαλείων με παράδειγμα το ThatQuiz στα Μαθηματικά.