ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΑΞΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ Ν. ΟΛΒΙΟΥ

Στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης σχολικής μονάδας συντάχθηκε κανονισμός σχολικής τάξης

“ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ”

Συμπερίληψη      Τακτικότητα      Εμπιστοσύνη   Μελέτη

Ευγένεια              Οικειότητα      Αποδοχή        Όρεξη για γνώση

Βοήθεια               Νοιάξιμο        Υπομονή         Υγεία στις διαπροσωπικές                                                                              σχέσεις

0μόνοια                                    Τιμιότητα

Μάθηση                                   Όνειρα

Αγάπη

Ισότητα

Σηκώνουμε το  χέρι μας για να πάρουμε τον λόγο μέσα στην τάξη. Φροντίζουμε όλοι για ένα κλίμα ηρεμίας και συνεισφέρουμε στην αποδοτικότερη διδασκαλία.

Έχουμε μαζί μας τα βιβλία και τα τετράδιά μας.

Βάζουμε τα βιβλία μας κάτω από το θρανίο μόλις το μάθημα τελειώσει. Διευκολύνουμε τη δουλειά των καθαριστών και σεβόμαστε τον κόπο τους.

Όταν έχουμε κάποια απορία σχετική με το μάθημα, την εκφράζουμε ελεύθερα , χωρίς να ντρεπόμαστε.

Μιλάμε με ευγένεια σε συμμαθητές, καθηγητές και μέλη του προσωπικού του σχολείου. Δεν προσβάλλουμε και δεν κάνουμε άσχημους χαρακτηρισμούς.

Αντιλαμβανόμαστε ότι, αν και διαφορετικοί, είμαστε όλοι ίσοι.

Ιδιαίτερα ενισχύουμε τους πιο αδύναμους και τους βοηθάμε. Δεν τους απομονώνουμε!

Το σχολείο μας είναι το δεύτερο σπίτι μας. Κρατάμε όλους τους χώρους καθαρούς.

Ούτε αργούμε να προσέλθουμε στο μάθημα ούτε καθυστερούμε να βγούμε στο διάλειμμα, διευκολύνοντας το έργο των εφημερευόντων καθηγητών.

Υπερασπιζόμαστε τα δικαιώματα μας, αλλά φροντίζουμε να είμαστε εντάξει και στις υποχρεώσεις μας. Μελετάμε και κάνουμε τις εργασίες που μας αναθέτουν οι καθηγητές μας.

Σκεφτόμαστε πάντα και τους άλλους και όχι μόνο τον εαυτό μας. Σεβόμαστε τους γύρω μας.

Αποφεύγουμε να κάνουμε επικίνδυνα πράγματα. Δεν σπρωχνόμαστε στις σκάλες, δεν πλησιάζουμε σε ανοιχτά παράθυρα στον επάνω όροφο. Φροντίζουμε  για τη δική μας ασφάλεια και δεν εκθέτουμε σε κίνδυνο τους συμμαθητές μας.

Λέμε «συγγνώμη», αναγνωρίζουμε το λάθος μας όταν έχουμε άδικο.

Λάθη κάνουμε όλοι. Δεν κάνουμε υποτιμητικά σχόλια για τα λάθη των συμμαθητών μας μέσα στην τάξη.

Ο κάθε μαθητής έχει τους δικούς του ρυθμούς. Δε δυσανασχετούμε αν χρειάζεται παραπάνω βοήθεια ή χρόνο για να απαντήσει σε κάποια ερώτηση του καθηγητή και δεν πεταγόμαστε για να απαντήσουμε.

Υποστηρίζουμε τις απόψεις μας με τον διάλογο. Όταν θυμώνουμε ή νιώθουμε αδικημένοι δε μεταχειριζόμαστε ποτέ βία.

Σε περιστατικά εκφοβισμού η βίας δε μένουμε ποτέ αμέτοχοι. Ζητάμε τη βοήθεια του διευθυντή ή των καθηγητών μας.