Επίσκεψη της Γ΄τάξης του Γυμνασίου Ν. Ολβίου στο Δημαρχείο Τοπείρου

Στα πλαίσια της αυτοαξιολόγησης της εκπαιδευτικής μονάδας και με στόχο τη βελτίωση της ποιότητας του εκπαιδευτικού έργου και της ποιότητας της σχολικής μονάδας, οι μαθητές της Γ΄τάξης μαζί με τους συντονιστές της δράσης επισκέφτηκαν το Δημαρχείο Τοπείρου. Στόχος της επίσκεψης ήταν η καλλιέργεια του δημοκρατικού ήθους και δημοκρατικής συνείδησης των μαθητών, καθώς και η εξοικείωσή τους σε δημοκρατικές διαδικασίες. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον Δήμαρχο για θέματα λειτουργίας του δήμου και υπέβαλαν ερωτήσεις σχετικά με το πώς λαμβάνονται οι αποφάσεις, ποιος είναι ο ρόλος του Δημάρχου και των Συμβούλων, ποια είναι τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο δήμος, καθώς και ποιες είναι οι προσδοκίες για το μέλλον.

Τέλος οι μαθητές ζήτησαν από τον Δήμαρχο να σταθεί δίπλα στους μαθητές και το σχολείο και να καλύψει τυχόν ελλείψεις που θα προκύψουν. Η επίσκεψη αυτή αποτέλεσε μία θετική εμπειρία για τους μαθητές, οι οποίοι διεύρυναν τις γνώσεις τους και κατανόησαν σε βάθος θέματα που διδάσκονται και στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής.