Διδακτική επίσκεψη στο Πρότυπο ΕΠΑΛ Ξάνθης

Οι μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης του Γυμνασίου Ν.Ολβίου επισκέφτηκαν την Παρασκευή 19/04/24 το Πρότυπο ΕΠΑΛ Ξάνθης.
Ο κ Τερζόγλου αφού καλωσόρισε τους μαθητές,τους ενημέρωσε για τη φοίτηση στα ΕΠΑΛ, τα αναλυτικά προγράμματα,τις πανελλήνιες εξετάσεις και το θεσμό της μαθητείας.
Στη συνέχεια, οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν από τους υπεύθυνους καθηγητές των ειδικοτήτων στους χώρους των εργαστηρίων και ενημερώθηκαν σχετικά με τις ειδικότητες: Υγείας -Πρόνοιας-Ευεξίας, Πληροφορικής, Ηλεκτρολογίας και Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος.
Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν με ενθουσιασμό σε βιωματική δράση, να εκφράσουν τα ερωτήματα και τους προβληματισμούς τους και να ενημερωθούν σχετικά με τη συνέχιση των σπουδών τους και την επαγγελματική τους αποκατάσταση!
Συνοδοί καθηγητές:
Ελένη Παπαϊορδάνου