“Διδακτική επίσκεψη στο 2ο ΕΠΑΛ Ξάνθης”

Στις 5 Απριλίου 2024 η Γ’ τάξη του Γυμνασίου Ν.Ολβιου επισκέφτηκε το 2ο ΕΠΑΛ Ξάνθης έχοντας ως στόχο την αποτελεσματική ενημέρωση και πληροφόρηση των μαθητών/τριών για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές σε ο,τι αφορά στην επαγγελματική εκπαίδευση.
Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τη φοίτηση,τα αναλυτικά προγράμματα,τις πανελλήνιες εξετάσεις και το θεσμό της μαθητείας. Συγκεκριμένα, ξεναγήθηκαν, από τους υπεύθυνους καθηγητές των ειδικοτήτων, στους χώρους των εργαστηρίων κομμωτικής, αισθητικής, ψυκτικών, μηχανολόγων, δομικών έργων, υδραυλικών και ηλεκτρολόγων.
Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τα ερωτήματα,τους προβληματισμούς τους και να ενημερωθούν σε σχέση με την συνέχιση των σπουδών τους και την επαγγελματική τους αποκατάσταση!!