ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗΣ

Την Πέμπτη 21/3/2024 και ώρα 19:30 το απόγευμα πραγματοποιήθηκε από την εκπαιδευτικό φιλόλογο και Διαπιστευμένη Διαμεσολαβήτρια, κ. Χουρμούζη Νεφέλη, διαδυκτιακή επιμόρφωση των καθηγητών του σχολείου μας πάνω στα θέματα πρόληψης και διαχείρισης συγκρούσεων μεταξύ μαθητών/-τριών με θέμα: ‘’Διαμεσολάβηση η κουλτούρα της ειρήνης’’. Στην παρουσίαση έγινε γνωστό τι σημαίνει διαμεσολάβηση, το νομικό της πλαίσιο , πού εφαρμόζεται και γιατί επιλέγεται η τεχνική της διαμεσολάβησης ως εναλλακτική επίλυση διαφορών. Πώς πρέπει να είναι ένας διαμεσολαβητής, ποια χαρακτηριστικά και ποιες δεξιότητες πρέπει να διαθέτει ώστε να είναι αποτελεσματικότερος στην διαχείρηση των διαφορών-συγκρούσεων. Πιο συγκεκριμένα, όσον αφορά στη σχολική διαμεσολάβηση πως αυτή επιλύει αποτελεσματικότερα τις διαφωνίες των μαθητών σε σχέση με το παραδοσιακό σύστημα επίλυσης συγκρούσεων. Η επιμόρφωση ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα κι άφησε όλους τους συναδέλφους πολύ ικανοποιημένους.