ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ!

Τη Δευτέρα 15/1/2024, πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Γ/σίου Ν. Ολβίου ενημέρωση των μαθητών/τριών με θέμα :
<< Ενδοσχολική Βία και Σχολικός Εκφοβισμός>>.
 Ο ειδικός παιδαγωγός μετεκπαιδευθείς στη Συμβουλευτική Ψυχολογία και Στέλεχος Πρόληψης του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχικής Υγείας <<ΕΚΦΡΑΣΗ>>, κ. Μαμούτ Ιρφάν, παρουσίασε στους μαθητές/τριες υλικό, σε μορφή ppt και video, σχετικό με τον ορισμό και τις διαφορές μορφές εκφοβισμού, τον ρόλο του θύτη, του θύματος και των παρατηρητών, τις επιπτώσεις των φαινομένων αυτών στον ψυχισμό των παιδιών και τους τρόπους αντιμετώπισης τέτοιων περιστατικών.
 Στη συνέχεια, παρουσιάστηκαν στους μαθητές κάρτες περιπτώσεων σχολικού εκφοβισμού. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να θέσουν τους εαυτούς τους στη θέση του θύματος και των παρατηρητών, να εκφράσουν τις απόψεις τους και τα συναισθήματά τους και να μοιραστούν τις δικές τους εμπειρίες σε ανοιχτή συζήτηση. Η δράση ολοκληρώθηκε με τη συμπλήρωση σχετικού ερωτηματολογίου από τους μαθητές.

Στατιστικά αποτελέσματα ερωτηματολογίου
Ερωτηματολόγιο-ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ